XXVI sesja Rady Powiatu Tucholskiego
Informacja
o sposobie realizacji interpelacji złożonych
podczas XXVI sesji Rady Powiatu Tucholskiego
w dniu 15 marca 2013 roku.
podczas XXVI sesji Rady Powiatu Tucholskiego
w dniu 15 marca 2013 roku.
Pan
Andrzej Pruszak – Wiceprzewodniczący Rady
Pani Anna Ziegler – radna, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
Pan Piotr Mówiński – radny
Pan Zbigniew Grugel – Wiceprzewodniczący Rady
Porozumienia z ościennymi samorządami mogą przybrać formę listu intencyjnego, partnerstwa projektowego lub długofalowego partnerstwa.
Pan Jerzy Kowalik – radny
- W Łobodzie pobocze drogi przy tartaku jest bardzo nierówne. Stanowi to zagrożenie bezpieczeństwa przy mijaniu.
Pani Anna Ziegler – radna, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
- W Gminie Gostycyn mieszkańcy bardzo prosili o przegląd dróg: Pruszcz – Bagienica, Gostycyn – Wielki Mędromierz.
Pan Piotr Mówiński – radny
- W sprawie dróg, tak jak poprzednio może to być zbiorowa interpelacja wszystkich radnych. Już poprzednio mówił, że teraz nie jest najlepszy czas, aby te remonty robić. Apelował, aby chociaż doraźnie te najgłębsze zagłębienia czy wyrwy załatać, tak aby ludzie nie urywali zawieszeń. Myśli, że to dotyczy większości dróg powiatowych.
- Pan Starosta omawiał posiedzenie Zarządu z 5 marca, ale nie napomknął o tym, że został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie kamieni oznaczających w ramach projektu Borowiackie Szlaki. Chciałby, aby Pan Starosta przybliżył tą sprawę, bo został zaskoczony przez dziennikarzy, że taka sytuacja miała miejsce. Tutaj się kontrowersje pojawiają.
- Kolejna interpelacja dotyczy pracy Szpitala i jednej sytuacji organizacyjnej. Chodzi o choć minimalną dyskrecję, jeżeli chodzi o pracę przychodni. Poczekalnia dla pacjentów jest w jednym miejscu. Tam są pacjenci do przychodni neurologicznej, przychodni ginekologicznej i przychodni psychiatrycznej. Dla niektórych pacjentów są to tematy wysokiej drażliwości. Myślę, że personel i lekarze się z tym na tyle obyci, że im wszystko jedno, natomiast wizyta u psychiatry dla niektórych jest wielkim wyzwaniem i nie życzyliby sobie, aby cały Powiat, czy okoliczne Gminy o tym wiedziały, że ktoś korzystał z porady u psychiatry. Media i otoczenie zaczyna pozytywnie działać, że nie jest to jakaś skalowana sprawa, czy piętnowana. Dla niektórych jednak jest to nadal bardzo duże wyzwanie i bariera. Prosi, aby komunikacja, kto do jakiej poradni się udaje była opatrzona numerkami, czy symbolami, czy oznakowana w większej dyskrecji przy wywoływaniu pacjentów do gabinetu. Chodzi o to, aby nie było np. Kowalski z Płazowa do psychiatry. Jest to olbrzymi dyskomfort dla pacjentów. Tak zgłaszali to wyborcy, że chcąc zachować to w tajemnicy później dowiadywali się przy zupełnie innych okazjach z czego korzystali i w jakim zakresie.
- W ustawie o lasach pojawiła się możliwość współfinansowania czy wspólnego finansowania przebudowy i remontów dróg Lasów Państwowych z jednostkami samorządu terytorialnego. Część sąsiednich samorządów takie działania już podjęła z Dyrekcją Regionalną, z Nadleśniczymi. Czy Zarząd Powiatu przewiduje takie działania i rozmowy, czy tutaj też będzie można poszukać środków, których zawsze jest za mało na drogi?
Pan Zbigniew Grugel – Wiceprzewodniczący Rady
- Chciałby, aby Zarząd Powiatu przeanalizował możliwość i przede wszystkim potrzebę zawarcia porozumień, sojuszy z ościennymi samorządami i to nie tylko w województwie kujawsko – pomorskim, ale też pomorskim w kwestii wypracowania wspólnych działań w zakresie rozwoju naszego regionu i uzyskania dostępu do pieniędzy unijnych w najbliższej perspektywie finansowej. Głównym motywem powinno być nasze położenie w Borach Tucholskich, w Rezerwacie Biosfery, Naturze 2000, w Parkach Krajobrazowych, fakt istnienia wielu rezerwatów przyrody i wielu innych form ochrony przyrody. Czas najwyższy, aby z faktu, że żyjemy w otoczeniu pięknej przyrody zacząć czerpać konkretne korzyści finansowe i otrzymywać planowane subwencje środowiskowe. Piękno otaczającej nas przyrody nie może być postrzegane przez lokalne społeczności, jako sprawca blokujący nasz rozwój infrastrukturalny. Do nas powinny trafić większe środki finansowe na inwestycje proekologiczne, drogi, szlaki komunikacyjne. Dla dzielnicy Borów Tucholskich powinna być opracowana koncepcja kształtowania krajobrazu, w której nie będzie miejsca na zaśmiecanie naszego krajobrazu bilbordami reklamowymi. Powinien być tam także program zadrzewień i wiele innych działań, które wreszcie pozwolą na to, że z czasem wyłoni się prawdziwe, swoiste, tożsame piękno regionu Borów Tucholskich.
Porozumienia z ościennymi samorządami mogą przybrać formę listu intencyjnego, partnerstwa projektowego lub długofalowego partnerstwa.
- Listy intencyjne są kurtuazyjną formą współpracy, która nie przekłada się na konkretne działania, choć może stanowić dla nich bazę. Nie jest to działanie kosztowne i nie niesie za sobą konsekwencji finansowych. Dlatego też Zarząd Powiatu starannie rozważa każdą propozycję i skłania się ku wszystkim, które rokują szanse na rzeczywistą współpracę i odpowiadają na potrzeby naszego regionu.
- Partnerstwa projektowe są budowane w celu wspólnej realizacji projektu i wymagają zazwyczaj zaangażowania finansowego ze strony wszystkich partnerów. Obecna sytuacja Powiatu Tucholskiego wymaga szczególnej rozwagi przy tego typu zaangażowaniu. Ryzyko finansowe przy realizacji projektu partnerskiego jest znacznie większe niż w przypadku samodzielnie realizowanego projektu, szczególnie w przypadku lidera.
- Partnerstwo długofalowe wymaga dużego zaangażowania ze strony wszystkich zainteresowanych, w celu precyzyjnego ustalenia wspólnych celów i działań. Największym obciążenie – kadrowe i finansowe – spada na lidera, koordynującego działania zmierzające do nawiązania, utrzymania lub rozbudowy porozumienia. Powiat Tucholski czynnie uczestniczy w gremiach takich jak Związek Powiatów Polskich, zespoły pracujące nad nową strategią województwa i innych. Aktualna sytuacja Powiatu Tucholskiego nie pozwala na podejmowanie się roli lidera w zakresie rozbudowy sieci porozumień i partnerstw nie związanych bezpośrednio z realizacją konkretnych zadań.
Pan Jerzy Kowalik – radny
- Pierwsza interpelacja dotyczy niewypłacenia dodatku motywacyjnego nauczycielom ze szkół prowadzonych przez Powiat. W dniu 1 marca nauczyciele szkół prowadzonych przez Powiat nie otrzymali jednego ze składników wynagrodzenia – dodatku motywacyjnego. Póki co, funkcjonuje regulamin wynagradzania i tam w paragrafie 11 pkt 1. jest informacja, że ten dodatek wypłaca się z góry. 1 marca on nie został wypłacony. To świadczenie jest świadczeniem wymagalnym od tej daty. Właściwie to dobra wola nauczycieli sprawiła, że nikt jeszcze nie powędrował do sądu pracy. Pytanie jest takie: kto jest odpowiedzialny za taką sytuację, bo do dzisiaj tego dodatku nikt nie otrzymał. Czy są to dyrektorzy placówek, czy Zarząd?
- Kolejna rzecz dotyczy stypendiów czy nagród dla uczniów. Bardzo się cieszył w momencie gdy uchwalono program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i placówek, których organem prowadzącym jest Powiat Tucholski. Ostatnio dowiedział się z mediów, że 33 osoby spełniły kryterium otrzymania stypendium, a przyznano je tylko 13 osobom. Jest trochę zbulwersowany tą sytuacją. Odbiór społeczny tego faktu jest zły. Uchwaliliśmy wspólnie regulamin, a potem w trakcie zmieniliśmy zasady. W ten regulamin wspólnie z prawnikiem się wczytywał, ale nie mógł wyciągnąć tego, że takie rzeczy można robić. Młody człowiek robi wszystko, aby otrzymać to stypendium. Spełnia wszystkie kryteria w trakcie semestru i potem okazuje się, że tego stypendium nie otrzymał. Jeżeli w ten sposób będziemy młodych ludzi uczyć dotrzymywania obietnic, to potem nie dziwmy się, że młodzież jest zniechęcona do działania. Dla niego to jest sytuacja poniekąd dziwna i myśli, że wymaga jakiegoś działania. Te kilkanaście tysięcy złotych nas nie zbawi, a odbiór społeczny jest tutaj różny. Wystarczyło, żeby uczeń uczył się w naszej szkole, ukończył 1 semestr i średnia ocen wynosiła co najmniej 4,8. Oczywiście w regulaminie jest napisane, że uczeń może otrzymać i tak dalej, ale w następnym punkcie jest stwierdzenie, że wysokość stypendium za wyniki w nauce zależy od wielkości środków finansowych przeznaczonych na stypendia i liczny uczniów spełniających kryteria do jego otrzymania. Rozumie, że można żonglować wysokością tego stypendium, natomiast samym faktem przydziału chyba nie. Ilość uczniów może być różna i ta wysokość stypendium zależy od liczby uczniów i od środków finansowych. Mamy większe środki finansowe to mamy większe stypendium. Mamy środki mniejsze to stypendium jest mniejsze. Nie mówi się nic o zerowej stawce.
- Kolejna sprawa dotyczy Powiatowych Targów Edukacyjnych. Był na nich obecny Pan Wicestarosta i Pan Wojciech Kociński. Ma prośbę, aby te targi odbywały się w lepszych warunkach lokalowych. W tym roku było bardzo ciasno. Zresztą przybyła nam jedna szkoła. Zarówno dla wystawiających placówek prezentujących jak i dla odwiedzających stworzone warunki luksusowe na pewno nie były. Młodzież przez ten pryzmat też patrzy na szkoły. Były takie sytuacje, że trzeba było wstrzymywać odwiedzających, aby nie wchodzili na salę, bo było ciasno. Wiemy wszyscy, że gimnazjaliści z naszych szkół jeżdżą nie tylko do Tucholi, ale także do Chojnic i mają możliwość porównania. Wszystko dzisiaj właściwie wpływa na wybór szkoły przez ucznia, także takie czynniki, wydałoby się dla nas prozaiczne.
- Wiosna do nas zmierza i grupa uczniów zwróciła się w sprawie możliwości ustawienia stojaków na rowery przed, czy na terenie naszych placówek. Przed Starostwem taki stojak widzimy. Może w jakiejś formie sponsoringu, czy w drodze reklamy jakaś firma mogłaby sobie to ustawić. Myśli, że to byłoby z korzyścią dla młodzieży, bo taka potrzeba istnieje. Liczy tutaj też na członka Zarządu Pana Wojciecha Kocińskiego, aby tą inicjatywę wsparł.
Zarząd Powiatu
Tucholskiego
Odpowiedzi udzielone podczas sesji znajdują się w punkcie 7 str. 10 oraz w punkcie 24 str. 46 protokołu z XXVI sesji Rady Powiatu Tucholskiego, który znajduje się tutaj.
Odpowiedzi udzielone podczas sesji znajdują się w punkcie 7 str. 10 oraz w punkcie 24 str. 46 protokołu z XXVI sesji Rady Powiatu Tucholskiego, który znajduje się tutaj.
metryczka
Wytworzył: Zarząd Powiatu Tucholskiego (5 kwietnia 2013)
Opublikował: Wiesława Borowa (12 kwietnia 2013, 12:06:27)
Ostatnia zmiana: Wiesława Borowa (26 kwietnia 2013, 14:53:37)
Zmieniono: dodano link
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 2373