XVII sesja Rady Powiatu Tucholskiego


Zapytania i interpelacje zgłoszone podczas XVII sesji Rady Powiatu Tucholskiego, która odbyła się 27 kwietnia 2012 roku.

p. Andrzej Pruszak – Wiceprzewodniczący Rady
  • zwrócić się do Burmistrza Tucholi o utwardzenie ulicy Witosa. Często się zdarza, że tam helikoptery lądują i trzeba tam dojechać. Brakuje około 50 metrów drogi. Chodzi o to, aby w miarę możliwości finansowych to utwardzić.
p. Anna Ziegler – radna
  • niedawno ukazał się w Rzeczpospolitej artykuł pod tytułem „Śmierć Polski powiatowej”, który mówił o tym, że na terenie Powiatu istnieje coraz mniej środków, coraz mniej instytucji, jest utrudniona komunikacja. Jasne, że większość ludzi jeździ samochodami. Jednak są osoby, najczęściej emeryci, którzy w jakiś sposób chcieliby się dostać w sobotę do Tucholi. Po ostatnich zmianach rozkładu jazdy np. z miejscowości Pruszcz można wyjechać o godzinie szóstej z minutami i wrócić po godzinie osiemnastej. Nie wyobraża sobie sytuacji, że ktoś, kto chce dojechać do Tucholi chociażby w sobotę na zakupy to nie ma takiej możliwości. Dotyczy to ludzi, albo w słabej sytuacji ekonomicznej, którzy nie posiadają samochodu, albo osób starszych, emerytów, którzy już nimi nie jeżdżą. Są co prawda uruchomione busy firmy Jantur, ale one jeżdżą tylko wtedy kiedy przynosi im to zysk, czyli pomiędzy poniedziałkiem i piątkiem i są to busy pełne. Jeżeli chodzi o sobotę to ta firma nie zaordynowała żadnych kursów tego dnia. Prosi Zarząd Powiatu o wystosowanie prośby do tej firmy, aby mimo wszystko, ze względów nie tylko ekonomicznych, ale społecznych może uruchomiła choć jeden kurs około godziny dziesiątej.
p. Jerzy Kowalik – radny
  • jest generalna uwaga mieszkańców dotycząca stanu dróg wojewódzkich, szczególnie tych, które przechodzą przez miejscowości. Dotyczy to np. Legbąda i stojącej wody w połowie wsi. Nie można się tego doprosić. Uważa, że trzeba pójść w ślady pana Burmistrza, który próbuje wygenerować spotkanie z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich. Może Zarząd mógłby coś takiego spowodować. Nie dotyczy to tylko Gminy Tuchola. Radni Gminy Gostycyn może już się przyzwyczaili do tej drogi w kierunku Tucholi. Przejazd przez Pruszcz to jest też tragedia. Jedyne co tam zrobiono to ustawiono znaki kontroli radarowej. To jest niepotrzebne, bo tam nikt i tak szybciej niż 40 km/h nie będzie mógł jechać. Miejscowość Legbąd i miejscowość Bladowo wymagają jakiegoś kompleksowego podejścia. Apeluje do Zarządu, aby takie spotkanie zorganizować i tą sprawę wreszcie załatwić, bo to się ciągnie od lat;
  • druga interpelacja dotyczy książki, o której mówił rok temu, pana Adama Węsierskiego. Zgłaszał, że taka ciekawa propozycja ma się na rynku ukazać pn. „Obchody świąt i rocznic narodowych w latach 1920 – 1939”. Ta  książka się ukazała. Jest opatrzona słowem wstępnym pana Senatora Kobiaka i recenzją odpowiednich autorytetów naukowych. Celowym byłoby, aby Zarząd zakupił to jako np. nagrodę dla uczniów. To się wpisze w nurt wychowania patriotycznego;
  • dotarło do niego pismo pani Emilii Woźnej – Kożuch prowadzącej zespół czirliderek z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych. To jest zespół, który występuje na imprezach powiatowych. One chciałyby też wyjść poza powiat, ale brakuje im pieniędzy na stroje, które są taką nieodzowną rzeczą w tej branży. Celowe byłoby, aby te pieniądze znaleźć.
p. Piotr Mówiński – radny
  • wrócił do audytu Szpitala Tucholskiego. Nadal nie jest udostępniony, mimo że sporo czasu minęło od momentu jego zamówienia. Ostatnio przywoływał ustawę o dostępie do informacji publicznej. Otrzymał odpowiedź, że zostanie on udostępniony wszystkim radnym po tym jak Zarząd przyjmie audyt. Nie do końca rozumie procedurę przyjęcia. W związku z tym składa formalny wniosek na ręce Pani Starosty o udostępnienie tegoż audytu (na piśmie);
  • kolejna rzecz dotyczy pieczy zastępczej. Rozporządzenie się ukazało i chciałby się dowiedzieć w jakim zakresie budżet Powiatu Tucholskiego zabezpieczył potrzeby na pokrycie kosztów związanych z wprowadzeniem ustawy o pieczy zastępczej i ukazaniem się rozporządzenia. Na jakim poziomie to zadanie będzie realizowane?
  • chciałby poznać kwoty za jakie remontowano dwukrotnie biuro Pani Sekretarz, która remontowała biuro po poprzednim Sekretarzu. Teraz jest kolejne pomieszczenie adoptowane na potrzeby Pani Sekretarz;
  • prosi, aby Zarząd wystąpił do Prezesa Spółki Szpital Tucholski, o lepsze oznakowanie samej instytucji Szpitala. Wewnątrz, w tych nowych pomieszczeniach ludzie dość błądzą. W związku z tym na pewno instytucja wymaga oznakowania i nie są to jakieś potworne koszty;
  • kolejna rzecz, to zwrócenie uwagi na jakość wykonanych prac. Tam są świeżo założone płyty sufitowe przy wejściu do pogotowia  i sufit spadł. To nie najlepiej świadczy o jakości wykonanych robót. Ktoś to odebrał, trzeba się domagać napraw gwarancyjnych;
  • warto byłoby wrócić do pomysłu opracowania koncepcji zieleni przy drogach powiatowych. Nie rodziłoby to olbrzymich kosztów. Korzystając z obecności Pana Rektora Krzysztofa Kannenberga na sesji może powiedzieć, że Szkoła dysponuje odpowiednią kadrą, ma właściwy kierunek, który mógłby pomóc w opracowaniu takiej koncepcji. Rozumie, że nie godzimy się na to, aby przy drogach było zupełnie pusto, że te drzewa muszą być wycinane, raz ze względu na wiek, a dwa ze względu na to, że zagrażają bezpieczeństwu pojazdów i ludzi. już kilkakrotnie zgłaszał taką propozycję, aby te drzewa zastąpić pasami żywopłotowymi. Gdyby się nad tym pochylili eksperci to mogłoby powstać coś ciekawego nawet w skali kraju, a na pewno województwa. Może chociaż pewne odcinki pilotażowo opracować, też pod kątem efektu ekologicznego.
p. Wojciech Kroplewski – radny
  • złożył kilka interpelacji drogowych świeżo z sesji Rady Gminy w Śliwicach.
1. Wyrównanie poboczy przy drodze do Brzeźna.
2. Zasypanie dziury na poboczu drogi przy wjeździe do ZPD Łoboda.
3. Jaka jest zasada łatania dziur w drogach, ponieważ lepi się duże dziury, natomiast małe pozostają i po tygodniu ponownie trzeba zgłaszać wniosek w sprawie naprawy dziur (niewykonane łatanie małych).
4. Naprawa gwarancyjna ul. Dworcowej i ul. Ks. Sychowskiego w Śliwicach.
5. Naprawa poboczy przy ul. Szklane Domy w Śliwicach.
6. Ograniczenie czasu parkowania na parkingu przy sklepie „Urbaniak” w Śliwicach.
7. Wymiana lustra w Lińsku – kierunek Wądoły.
8. Naprawa dziury w drodze do Łobody (na moście).
9. Usunięcie korzeni pod asfaltem po ścince drzew na odcinku drogi Śliwice – Gacno.
10.Likwidacja kałuży w Śliwiczkach przy posesji Pana Zielińskiego.
11.Brak tablicy informacyjnej przy drodze powiatowej z napisem Brzeźno.
Prosi o odpowiedź na piśmie.
  • wrócił do sesji z marca poprzedniego roku, kiedy zadawał interpelację na temat wycinki drzew przy drodze powiatowej Lińsk – Śliwice. Wjeżdżając do Śliwic mamy przed oczyma zwalony, potężny konar drzewa, który spadł na mur betonowy przyległej posesji. Nietrudno sobie wyobrazić co by się stało, gdyby spadł w drugą stronę komuś na głowę. Jest to ciąg rowerzystów, którzy dojeżdżają do pracy  i do Śliwic. Chciałby, aby Zarząd nie ulegał pewnej poprawności politycznej i stawiał ochronę przyrody ponad ochronę zdrowia i życia ludzkiego, a to z tej prostej przyczyny, że sami jesteśmy częścią tej przyrody i powinniśmy podlegać ochronie nie mniejszej niż żabka czy wydra. Prosi pod rozwagę Zarządu wziąć ponownie wycinkę drzew przy tej drodze.
p. Damian Kożuch – radny
  • do Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych: odkurzacz, który był obiecany, był w Żalnie, a do Piastoszyna nie dojechał;
  • kilka lat temu przy drodze powiatowej były wycięte drzewa. Tam zostały pniaki. Chodzi o to, aby frezarka to usunęła. Szczególnie w okresie zimowym jest tam niebezpiecznie;
  • trzecia sprawa to dziury w chodniku przy drodze powiatowej. Wszystkie sprawy dotyczą Piastoszyna;
  • dostaje odpowiedzi od Zarządu Dróg Powiatowych regularnie, ale jeszcze gdyby było to trochę szybciej realizowane to byłoby dobrze.
p. Michał Mróz – Przewodniczący Rady
  • interpelacja dotyczy wycięcia zakrzaczeń przy drodze powiatowej Łyskowo – Wielki Mędromierz. Chodzi o udrożnienie widoczności na nowo powstałe kąpielisko.
p. Marek Boliński – radny
  • w zeszłym roku zwracał uwagę na ścieżkę rowerową, która biegnie od przejazdu kolejowego na ul. Świeckiej w kierunku Rudzkiego Mostu. Tam zwracał uwagę na to, że droga była podmywana bo nie była zakorzeniona trawa. Tak jak przewidywał po okresie zimowym ta skarpa spłynęła do rowu opaskowego. Zostało to naprawione przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Naprawili rów, ale ten cały trawnik, który był zrobiony jest w tej chwili w fatalnym stanie. Poryli to totalnie, bardzo brzydko to wygląda. Prosi o zwrócenie się do Zarządu o naprawienie tego.
 

metryczka


Wytworzył: Radni Powiatu Tucholskiego (27 kwietnia 2012)
Opublikował: Wiesława Borowa (2 lipca 2012, 12:33:39)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1771