30


Protokół nr 30/2009
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska,
które odbyło się w dniu 24 listopada 2009 r.

Obecni według listy obecności oraz p. Krystyna Siniło – Skarbnik Powiatu, p. Stanisław Rzepiński – Z-ca Naczelnika Wydziału Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Zasobami Przyrody, p. Piotr Mówiński – Starosta Tucholski.
 
Tematyka posiedzenia:
1.      Debata rolnicza pt.: „Działalność gminnych spółek wodnych w najbliższej perspektywie”:
1)     Powitanie gości.
2)     Działalność spółek wodnych w świetle obowiązujących przepisów.
3)     Informacja instytucji działających w otoczeniu spółek wodnych.
4)     Dyskusja.
5)     Wnioski.
6)     Zakończenie debaty.
2.      Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Ochrony Środowiska.
3.      Informacja o stanie rolnictwa i zasobów naturalnych Powiatu Tucholskiego.
4.      Analiza materiałów sesyjnych i sprawy bieżące.
 
Ad. 1.
1)     Powitanie gości.
Debatę otworzył Starosta Tucholski Piotr Mówiński. Powitał wszystkich obecnych na spotkaniu i zapewnił, że Powiat Tucholski będzie dofinansowywał nadal spółki wodne, tak jak miało to miejsce dotychczas.
Przewodnicząca dodała, że Komisja Rolnictwa zorganizowała to spotkanie ponieważ są problemy zgłaszane zarówno przez rolników jak i przez radnych. Dotyczy to też problemu prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki wodne.
2)     Działalność spółek wodnych w świetle obowiązujących przepisów.
p. S. Rzepiński – Z-ca Naczelnika WGGNiZP
Przedstawił informację na temat działalności spółek wodnych w świetle obowiązujących przepisów, która znajduje się w załączeniu do oryginału protokołu.
p. Przewodnicząca  - poprosiła pana S. Rzepińskiego, aby w trakcie dyskusji przygotował wnioski, które zgłaszać będą zaproszeni goście.
 
3)     Informacja instytucji działających w otoczeniu spółek wodnych.
p. Przewodnicząca – poprosiła na początku p. Dyrektor Urzędu Pracy o przedstawienie sytuacji dotyczącej prowadzenia działalności przez spółki wodnej oraz zatrudniania pracowników w ramach prac interwencyjnych.
p. Henryka Dziurzyńska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
Urząd Pracy zwrócił się o przygotowanie opinii prawnej w tej sprawie. Przed laty była możliwość dofinansowania robót publicznych dla osób zatrudnianych przez spółki wodne. Zgodnie z interpretacją prawną jeżeli spółki prowadzą działalność na terenie kraju to prowadzą działalność gospodarczą. Wiąże się to z pomocą publiczną. Jest możliwość otrzymania dofinansowania dla pracownika, ale jest wymóg zatrudnienia na kolejne sześć miesięcy. Samorządy są wyłączone z pomocy publicznej. Jeżeli o takie zatrudnienie występuje spółka wodna to są problemy. Można to zmienić, ale nie będzie gwarancji, że będzie można kierować takie ilości osób. PUP nie może finansować miejsc pracy, które kończą się powrotem w rejestr bezrobotnych. Wojewódzki Urząd Pracy zarzuca, że w Powiecie jest dużo robót publicznych, ale nie kończy się to zatrudnieniem.
p. Edmund Górka – przedstawiciel Spółki Wodnej w Lubiewie
Poinformował, że ma opinię Wojewódzkiego Urzędu Pracy w tej sprawie. Jest tam napisane, że spółki wodnej nie prowadzą działalności gospodarczej. Podziękował za zorganizowanie takiego spotkania. Poinformował, że spółka wodna pozyskała 55.000 zł  środków zewnętrznych. Wójt Gminy zatrudnił pracowników na roboty publiczne i otrzymał 100 % zwrotu, a spółka wodna otrzymała 40 %. Inne spółki wykorzystały mądrzej te pieniądze, bo tam wójtowie zatrudnili tych pracowników. Ma żal, ponieważ kiedy zatrudniali pracowników, nikt nie powiedział, że być może trzeba będzie zwracać pieniądze. W przyszłym roku spółka nie zatrudni żadnego pracownika. Jednocześnie podziękował panu Sobkowi z Urzędu Pracy, z którym bardzo dobrze układa się współpraca. Zgłosił uwagę, że dotacje dla spółek wodnych przyznawane przez Urząd Marszałkowski są trudne do pozyskania i rozliczenia. Ponadto nie można rozliczyć pracy własnym sprzętem. Zwrócił się też z prośbą do Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, aby zsynchronizować prace konserwacyjne. Spółki wodne wykonują prace w kwietniu i mają, a cieki podstawowe robi się dopiero w listopadzie. Zarząd spółki wodnej pracuje w czynie społecznym. W zeszłym roku spółka zakończyła działalność na plus.
p. Zdzisław Jóźwiak – przedstawiciel Wojewódzkiego Związku Spółek Wodnych
Zauważył, że w tej samej sprawie są różne opinie prawne. Ciężko dostać pracowników do pracy na rowach. Nie ubieganie się o środki byłoby uchybieniem. Jest zaskoczony, że spółki wodne muszą zwracać 40 % środków na zatrudnienie bezrobotnych. Musi to sprawdzić, bo nikt tego nie zgłaszał. Według opinii jest stuprocentowy zwrot. Jeżeli potwierdzą się te informacje, to lepiej, aby wójtowie zatrudniali pracowników dla spółki. Zauważył, że jak coś ma być dla spółek wodnych to zawsze są progi i bariery. W statutach nie ma zapisów, że spółki świadczą usługi na terenie kraju. Spółki mogą wykonywać prace na terenie gminy i kraju. W tej sprawie jest wyjaśnienie Ministra. Gros spraw rozbija się o interpretację. Pan Minister na czterech stronach wypowiedział się i napisał też, że spółki nie prowadzą działalności gospodarczej. Pismo zostało podpisane przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Do tej sprawy należy wrócić na roboczo. Jeżeli trzeba to może porozmawiać w tej sprawie z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
p. Henryka Dziurzyńska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
Poinformowała, że problem dotyczy spółek z Lubiewa i Tucholi. Jest to kwestia dogadania się spółki z wójtem. W innych gminach pracują takie osoby na robotach publicznych i wykonują zadania na rzecz spółek wodnych.
p. Przewodnicząca – zapytała co w tych dwóch gminach jest nie w porządku.
p. Henryka Dziurzyńska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
Poinformowała, że spółki wodne powinny działać na terenie gminy. Te dwie spółki mają zapis w statucie, że prowadzą działalność na terenie kraju.
p. Zdzisław Jóźwiak – przedstawiciel Wojewódzkiego Związku Spółek Wodnych
Poprosił o opinię prawną, którą posiada pani dyrektor.
p. Marek Borowski – przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej
Z doświadczenia wie, że co urząd to inna interpretacja przepisów. Należy znaleźć podstawę prawną i na niej się opierać. Należy sprecyzować pytanie, a Urząd będzie musiał odpowiedzieć i rozstrzygnąć to.
p. Przewodnicząca – poinformowała, że składała w tej sprawie interpelację i otrzymała odpowiedź.
p. Władysław Hoppe – Przewodniczący Gminnej Spółki Wodnej w Lubiewie
Stwierdził, że są dwie skrajne interpretacje z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W zależności od interpretacji jest odpowiedź dla spółki.
p. Bartłomiej Pawlak – kierownik Biura Terenowego K-P Oddziału Melioracji i Urządzeń Wodnych w Świeciu
Przedstawił informację na temat wykonanych zadań w bieżącym roku na terenie Powiatu Tucholskiego i poinformował o zadaniach na rok 2010 (informacja w załączeniu do oryginału protokołu).
p. Daniel Kożuch – Wójt Gminy Śliwice
W Gminie Śliwice nie udało się reaktywować spółki. Rolnicy będą czyścili swoje rowy, ale muszą być również czyszczone cieki podstawowe.
 
4)     Dyskusja.
p. Przewodnicząca – otworzyła dyskusję. Zauważyła, iż jest to okres tworzenia budżetów w gminach. Komisje Rolnictwa mogą wnioskować o zabezpieczenie  środków na działalność spółek wodnych.
p. Stanisław Ziegert – Przewodniczący Komisji Rolnictwa… Rady Gminy w Lubiewie
Rada Gminy w Lubiewie zawsze dbała o spółkę wodną w Lubiewie. To jest podstawowa i ważna działalność dla rolnictwa. Zapytał w jakim zakresie będzie robiony Rów Trutnowski.
p. p. Bartłomiej Pawlak – kierownik Biura Terenowego K-P Oddziału Melioracji i Urządzeń Wodnych w Świeciu
Odpowiedział, że jest to uzależnione od wielkości budżetu jaki Biuro Terenowe otrzyma.
p. Zygmunt Kiersznicki – Przewodniczący Komisji Rolnictwa Rady Miejskiej w Tucholi
Stwierdził, że współpraca ze spółką wodną układa się bardzo dobrze. Główne cieki są czyszczone. Nie może jednak nic dobrego powiedzieć na temat dotacji dla spółki wodnej z Gminy Tuchola. Podziękował za współpracę pani Dyrektor PUP. W Tucholi ma się odbyć Bank Miast. Na ten czas Kicz powinna być wykoszona. W Legbądzie dwóch panów świadczy usługi sprzętem dla Gminy Tuchola.
p. Henryk Wysocki – Przewodniczący Komisji Rolnictwa… Rady Gminy w Śliwicach
Poinformował, że wyczyszczono około 100 metrów rzeki Prusiny, ale związek rybacki wstrzymał wszystkie roboty. Ta praca poszła na marne. Prosi, aby dotrzymać słowa i wykonać to. Rzeki Zwierzynka i Śliwiczka nie były robione od 3 lat. Na rzece Prusinie należałoby też opuścić wodę na moście w Łobodzie. W rowach, które są suche osiedliła się zwierzyna. Podczas ulewy z tego powodu zalewane są okoliczne pola.
p. Władysław Hoppe – Przewodniczący Gminnej Spółki Wodnej w Lubiewie
Te pieniążki, które otrzymują spółki wodne są bardzo dobrze wykorzystane. To jest wśród wszystkich robót publicznych bardzo duży procent.
p. Zygmunt Kiersznicki – Przewodniczący Komisji Rolnictwa Rady Miejskiej w Tucholi
Zaprosił Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, kogoś z melioracji i ze Starostwa do Miejskiego Rowu  na ul. Podmiejską i Rybacką. Jest tam przepaść 2,5 m.
p. Dorota Gromowska – Radna Powiatu Tucholskiego
Odniosła się do współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy. Gmina Cekcyn korzystała z programu „Praca i Środowisko”. Spółka w Gminie Cekcyn jest mała, ale samorząd stara się jej pomagać. Na 2010 r. zaplanowano 5 tysięcy złotych. Podziękowała panu Staroście i panu Rzepińskiemu za środki ze Starostwa. Pozyskali też pewne środki z Urzędu Marszałkowskiego. Ma nadzieję, że zakres prac na ciekach podstawowych będzie ustalany z Gminą i spółką wodną.
p. Zdzisław Jóźwiak – przedstawiciel Wojewódzkiego Związku Spółek Wodnych
Stwierdził, że jest dramatyczna sytuacja jeżeli chodzi o utrzymanie cieków podstawowych. Ma nadzieję, że powstanie spółka wodna w Gminie Śliwice. Zauważył, że nikt nie wspomniał o bobrach, a jest tu już spory problem z nimi. Można mówić, że jest tu krajowe centrum bobra i krajowe centrum suszy.
p. Dorota Gromowska – Radna Powiatu Tucholskiego
Zwróciła się z prośbą, aby wpłynąć na sprawy związane z odwołaniami dotyczącymi odszkodowań za straty spowodowane przez bobry.
p. Zdzisław Jóźwiak – przedstawiciel Wojewódzkiego Związku Spółek Wodnych
Poprosił, aby wystąpić z wnioskami w sprawie bobrów, ponieważ występował też w tej sprawie do senackiej komisji Rolnictwa. Uważa, że jest wiele aktów prawnych szkodzących rolnictwu i melioracjom. W urzędach wojewódzkich są próby likwidacji wydziałów rolnictwa. Spółki wodne powinny postawić na wyższą ściągalność składek od rolników. To co jest robione to konserwacja. Nowych melioracji nie ma od kilkunastu lat. Hektar nowych melioracji na dziś szacuje się na kwotę 15 – 20 tysięcy złotych. Jest też problem z wycinką krzewów i drzew na rowach. Do tego nie powinna być zgoda wójta.
 
Przewodnicząca podziękowała za udział w dyskusji.
5)     Wnioski.
Przewodnicząca poprosiła o przedstawienie wniosków pana Stanisława Rzepińskiego.
p. S. Rzepiński – Z-ca Naczelnika WGGNiZP
Przedstawił następujące wnioski:
a)     Należy wyjaśnić wątpliwości związane z interpretacją prawną dotyczącą działalności gospodarczej w stosunku do zadań wykonywanych przez spółki wodnej
b)     Spowodować zwiększenie wykonywania prac konserwacyjnych na ciekach podstawowych położonych w Powiecie Tucholskim
c)     Wystąpić do Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, aby przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych rzeki Prusiny na odcinku od Łobody do Byłyczka uzgodnił zakres i termin konserwacji z Polskim Związkiem Wędkarskim w Bydgoszczy
d)     Prowadzić negocjacje z Kujawsko-Pomorskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych związane z terminami wykonywanych konserwacji, tak aby konserwacja cieków szczegółowych spowodowała racjonalne korzystanie z urządzeń melioracyjnych
e)     Poinformować zainteresowanych właścicieli nieruchomości z terenu Powiatu Tucholskiego, iż wnioski o odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry należy kierować do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Wnioski o pilne zlikwidowanie tam i żeremi bobrowych należy przekazywać do Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Biuro Terenowe w Tucholi, pl. Zamkowy 1.
f)      W związku ze zwiększonym występowaniem bobra powodującego znaczne szkody w uprawach rolnych, a także urządzeniach melioracyjnych celowym byłoby wystąpienie o zwiększenie odstrzału bobra do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
 
6)     Zakończenie debaty.
p. Przewodnicząca – podziękowała za tak liczny udział w spotkaniu. Stwierdziła, że spółki wodne to autentyczne organizacje działające na rzecz rolników.
 
Posiedzenie opuścił radny Tadeusz Zaborowski.

Ad.2.
Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Ochrony Środowiska.
 
Ad.3
p. S. Rzepiński – poinformował, że Komisja Rewizyjna zainteresowała się problemem składowania i utylizowania folii z balotów, kiszonek itp.
 
Komisja pozytywnie zaopiniowała informację o stanie rolnictwa i zasobów naturalnych Powiatu Tucholskiego. Komisja wypracowała również wniosek „Komisja wnioskuje o wskazanie i szeroką informację gdzie i jak składować folie z balotów słomy i siana, z pryzm i kopców czy też worków od nawozów sztucznych i tym podobnych opakowań i jakie są koszty z tym związane”.
 
Ad.4
Analiza materiałów sesyjnych:
1)     projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Powiatu Tucholskiego na 2009 r.
p. Skarbnik – omówiła projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Powiatu Tucholskiego na 2009 r.  Poinformowała, że zostały dopisane dwa zadania inwestycyjne czyli zakup zbiornika do emulsji i zakup samochodu ciężarowego dla ZDP.
 
Komisja 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt uchwały.
2)     projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia ograniczeń na wodach powierzchniowych na terenie obszaru chronionego krajobrazu Zalewu Koronowskiego
p. S. Rzepiński – poinformował, że dotychczasowa uchwała powodowała, że obowiązywał całkowity zakaz używania silników spalinowych na wodach Zalewu Koronowskiego należących do Powiatu Tucholskiego. Problem pojawiał się kiedy przekraczano granicę powiatu. Trudno jednak było zaznaczyć granicę na wodzie. W przedstawionej uchwale jest propozycja ustalenia jako granicę mostu kolejowego.
 
Komisja 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt uchwały.
 
3)     projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Tucholi
 
Komisja 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt uchwały.
 
4)     analiza projektu budżetu Powiatu Tucholskiego na 2010 r.
p. Skarbnik – poinformowała, że projekt budżetu został przygotowany na podstawie obowiązującej do końca roku ustawy o finansach publicznych. dochody na rok 2010 planowane są w wysokości 59.737.844,00 zł i są wyższe w stosunku do roku 2009 o 12,8 %. Z tego dochody bieżące stanowią 43.684.529,00 zł a dochody majątkowe 16.053.315,00 zł. Wydatki planowane są w wysokości 67.737.844,00 zł. W związku z tym na 2010 r. zaplanowano deficyt w wysokości 8.000.000,00 zł. Jest to zwiększenie deficytu w stosunku do roku 2009 o 3.000.000,00 zł. Potrzeby do budżetu zostały zgłoszone na poziomie 113.690.959,00 zł. Wydatki majątkowe stanowią kwotę 21.549.676,00 zł. Składa się na to 17 zadań inwestycyjnych. Na zadania inwestycyjne planuje się pozyskanie środków z Unii Europejskiej w wysokości 10.021.486,00 zł.
p. S. Rzepiński – poinformował, że Komisja Rewizyjna wnioskowała o zabezpieczenie w budżecie po 5 tysięcy złotych na spółkę wodną. Do 2016 roku jest spokój z planami urządzania lasów. W związku z tym zwiększy się kwota za nadzór nad lasami prywatnymi. Nadleśnictwa otrzymają po 18 zł za hektar. W styczniu nastąpi likwidacja Funduszu Ochrony Środowiska. Wydział chciałby, aby pozostały środki na edukację ekologiczną.
p. P. Broszkiewicz – zauważył, że w szkołach nie są planowane zakupy pomocy naukowych. Poinformował, że planowana jest modernizacja internatu przy Zespole Szkół Licealnych i Technicznych.
p. Skarbnik – poinformowała, że szkoły są wyposażane w pomoce naukowe ze środków z projektów unijnych.
 
Po dyskusji Komisja jednogłośnie pozytywnie (4 za) zaopiniowała projekt budżetu Powiatu Tucholskiego na 2010 r. Jednocześnie Komisja wnioskuje, aby po likwidacji Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabezpieczyć środki na dofinansowanie spółek wodnych w wysokości 5.000 zł na spółkę, oraz na dofinansowanie zadań związanych z edukacją ekologiczną.
 
p. Przewodnicząca – stwierdziła, że na debacie rolniczej nie było przedstawiciela Tygodnika Tucholskiego. W związku z tym zwróciła się do Zarządu, aby rzecznik Starosty przygotował informację z debaty do najbliższego wydania gazety. Zapytała jak w Powiecie wygląda sprawa czyszczenia ksiąg wieczystych.
p. S. Rzepiński – wszystko powinno zakończyć się do15 grudnia. Wszystkie wykazy zostały w terminie przekazane. Po pozyskaniu środków odbył się przetarg. Mogą pozostać pojedyncze działki, które nie zostaną uregulowane.
p. P. Broszkiewicz – poinformował, że odbyło się spotkanie z wykonawcą rozbudowy szpitala. Firma zapewnia, że wykona prace w terminie. Co piątek odbywają się spotkania w tej sprawie.
p. T. Zaborowski – poinformował, że terminy są mocno zachwiane. Były problemy z kanalizacją deszczową i sanitarną, które wychodziły na bieżąco. Osobiście ma duże wątpliwości co do dotrzymania terminu zakończenia prac.
p. S. Kożuch – zapytał, jaki powiat ma wpływ na chodniki przy ul. Szosa Bydgoska.
p. T. Zaborowski – poinformował, że jest dokumentacja na ścieżkę rowerową Tuchola – Świt – Tuchola, która rozwiązałaby ten problem. Po prawej stronie projekt na ścieżkę pieszo – rowerową ma też Urząd Miejski. Burmistrz jednak nie może wykupić gruntów, ponieważ jest problem z dogadaniem się z właścicielami.
 
Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:                                                                               Przewodnicząca Komisji
Elżbieta Damasiewicz                                                                           Aleksandra Kabat
 

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Damasiewicz (24 listopada 2009)
Opublikował: Elżbieta Damasiewicz (3 lutego 2010, 12:29:34)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2502