14
PROTOKÓŁ nr 14
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej w dniu 16.03.2006 r.
Na posiedzeniu Komisja przeprowadziła kontrolę w Zarządzie Dróg Powiatowych.
Temat kontroli zgodny z planem pracy Komisji Rewizyjnej przyjętym przez Radę Powiatu. Kontrolę przeprowadziła Komisja w pełnym składzie.
Temat kontroli:
Ocena stanu uregulowania spraw własnościowych działek w ciągu dróg powiatowych.
Wyjaśnień komisji udzielali:
• P. Z. Poturalski - Dyrektor ZDP
• P. D. Bortnik - Inspektor ds. ruchu drogowego
• P. M. Gocek - Specj. ds. drogowo-mostowych
1. Komisja zapoznała się z procedurami postępowania obowiązującymi przy regulowaniu spraw własnościowych działek znajdujących się w pasie dróg powiatowych.
Rodzaj procedury jest uzależniony od statusu właściciela ujawnionego na podstawie wypisów z rejestru gruntów lub badaniu ksiąg wieczystych, przy czym jedynym wiarygodnym dokumentem określającym właściciela działki jest księga wieczysta.
W przypadku ujawnienia:
a. osób fizycznych żyjących - składany jest wniosek do Wojewody.
Wojewoda zawiadamia o wszczęciu postępowania o nabyciu przez Powiat z mocy prawa własności działki,
b. osób fizycznych nieżyjących - podejmowane są działania zmierzające do ujawnienia spadkobierców i uporządkowania księgi wieczystej,
W przypadku braku spadkobierców składany jest do sądu wniosek o zasiedzenie.
c. osób prawnych, różnych instytucji - do sądu składany jest wniosek o stwierdzenie prawidłowości wpisu w księdze wieczystej lub o zasiedzenie,
d. Skarb Państwa - po udokumentowaniu, że do 1998r. działka użytkowana była i eksploatowana jako droga (należy udowodnić ponoszenie nakładów) oraz skompletowaniu wymaganych dokumentów (mapki, wypis z księgi wieczystej) decyzją Wojewody następuje z mocy prawa przeniesienie prawa własności działki.
e. Lasy Państwowe - wszczynana jest procedura sądowa,
f. PKP - wszczynana jest procedura o wygaszenie zarządu,
g. gminy - przez Radę Gminy podejmowana jest uchwała o przekazaniu nieodpłatnym działki na rzecz Powiatu.
2. Na dzień kontroli wszystkie znane (ujawnione) działki mają uregulowany stan prawny lub są w trakcie procedury.
Na 45 dróg powiatowych stan prawny uregulowany ma 9. Stan prawny nieuregulowany dotyczy dróg na terenie gmin Cekcyn, Gostycyn i Kęsowo, gdzie w wielu przypadkach gminy nie dokonały jeszcze komunalizacji tych działek. Po podjęciu stosownych uchwał prawo własności tych działek zostanie przekazane przez gminy na rzecz Państwa. Na części działek oczekuje się na decyzję Wojewody lub wpis do księgi wieczystej.
W przypadku osób fizycznych jedna osoba wystąpiła o przywrócenie terminu na złożenie wniosku o odszkodowanie, a rozpatrzenie wniosków 2 osób zostało wstrzymane.
Komisja stwierdza, że wg obecnego stanu prawnego nie ma zagrożenia dla budżetu Powiatu Tucholskiego z tytułu wypłaty odszkodowań dla osób fizycznych za przejęcie działek pod drogi powiatowe, gdyż z mocy prawa prawo do wystąpienia o odszkodowanie wygasło z dniem 31.12.2005r.
Na ogólną liczbę 1.504 działek uregulowany stan prawny ma 1.129, tj.75%. Powierzchniowo: 67% powierzchni działek zajętych przez drogi powiatowe ma uregulowany stan prawny.
Na każdą drogę powiatową założona jest karta, na której umieszczone są następujące informacje:
nr drogi, nr księgi wieczystej, nr karty mapy ewidencyjnej
nr działek
położenie drogi, długość, powierzchnia
właściciel hipoteczny, użytkownik
właściciel wg ewidencji gruntów.
3. Wg uzyskanych informacji Zarząd Dróg Powiatowych w ciągu ostatnich 3 lat poniósł dodatkowe koszty w wysokości 45.000 zł z tytułu opłat za zajęcie gruntów rolnych i leśnych pod budowę dróg publicznych.
Dotyczy to dróg: M. Gacno - Wlk Budziska, Raciąż - Nadolna Karczma, a także drogi Iwiec -Wełpin.
Komisja Rewizyjna stoi na stanowisku, że należy podjąć oddolne działania zmierzające do zmiany obowiązujących przepisów prawnych tak, aby samorządy nie ponosiły dodatkowych kosztów finansowych związanych z przygotowaniem formalnym obiektu drogowego do inwestycji, a nie związanego bezpośrednio z realizowaną inwestycją. Jest to istotne ze względu na położenie powiatu tucholskiego (duży udział gruntów leśnych i rolnych), gdzie podejmowanie tematów inwestycyjnych wchodzących w grunty leśne skutkuje naliczaniem wysokich opłat za wyłączanie tych gruntów z produkcji leśnej - dotyczy budowy dróg i ścieżek rowerowych.
Wnioski:
1. Komisja ocenia zaawansowanie stanu uregulowania spraw własnościowych działek w ciągu dróg powiatowych jako zadowalające, szczególnie biorąc pod uwagę przejęty w 1998r. stan prawny tych działek.
2. Wg obecnego stanu prawnego nie ma zagrożeń dla budżetu Powiatu Tucholskiego z tytułu wypłaty odszkodowań za przejęcie działek pod drogi powiatowe od osób fizycznych.
3. Dla umożliwienia pozyskiwania na inwestycje drogowe środków z Unii Europejskiej należy zintensyfikować działania zmierzające do uregulowania stanu prawnego wszystkich dróg - dotyczy to szczególnie gmin.
4. Rada Powiatu powinna zająć stanowisko w sprawie zmiany obowiązujących przepisów prawnych dotyczących naliczania opłat z wyłączenia z produkcji leśnej i rolnej gruntów zajmowanych pod drogi publiczne, aby nie ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: Przewodnicząca Komisji
Małgorzata Oller
metryczka
Wytworzył: Małgorzata Oller (16 marca 2006)
Opublikował: Elżbieta Błaszczyk (22 września 2006, 12:20:37)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2402